Dzień Dziecka w Kobyli, Leśny Rodzinny Rajd Rowerowy – Kobyla 2013

Dzień  Dziecka w Kobyli
Leśny Rodzinny Rajd Rowerowy – Kobyla 2013

      Rankiem w Dzień Dziecka 1 czerwca pogoda powitała uczestników Leśnego Rodzinnego Rajdu DSC_0003Rowerowego – Kobyla 2013 groźnymi chmurami. Kilka godzin wcześniej w Kobyli padał spory deszcz. Przypominały o tym spore kałuże na pobliskich drogach. Na boisku w Kobyli przygotowanym przez Prezesa LKS Płomień Kobyla Mirosława Wieczorka, jednego ze współorganizatorów rajdu przed godziną 10.00 powoli zbierali się pierwsi rowerzyści. Przekrój wiekowy uczestników był bardzo szeroki od niespełna 7 i ponad 70 lat. W sumie na starcie rajdu zarejestrowało się 75 uczestników, pobijając w ten oto sposób ilościowo wszystkie organizowane w ostatnich latach na tym terenie rajdy rowerowe. W grupie uczestników rajdu obok organizatorów – członków Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Wsi Kobyla i LKS Płomień Kobyla znalazł między innymi się Wójt gminy Grzegorz Niestrój  z synem Mikołajem, ks. Proboszcz  Edward Lisowski oraz goście z Kornowaca Jarosław Bugdol  z dziećmi.
Życzenia wszytkim obecnym na rajdzie dzieciom wraz z najważniejszymi informacjami na temat trasy przekazał jeden z organizatorów, Przewodniczący Rady Gminy Kornowac Mirosław Małek.  Po zarejestrowaniu uczestników wydano nieodpłatnie dzieciom i części dorosłym kamizelki odblaskowe. Janusz Szlapański, który przygotował 50 kamizelek nie przewidział, że bardzo szybko zabraknie ich dla wszystkich chętnych dorosłych. Przed startem przedstawiono wszystkim trasę i zasady jej pokonania. Grupę rowerzystów zabezpieczali z dużym poświęceniem młodzi strażacy OSP Kobyla: Marek Krolik, Wojtek Nowak i Sławek Jezierski, wspierając również niejednokrotnie uczestników rajdu wodą mineralną. Stawkę zamykał wóz konny „Pomocy Medycznej” powożony przez Prezesa Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Wsi Kobyla Michała Węglorza. W wozie do udzielenia pomocy przygotowane były Panie: Helena Kubica, Regina Knura i Wiesława Brzeskot.  DSC_0159Pilotem rajdu została Katarzyna Knura, która skutecznie opanowała liczne próby „wyczynowców” oderwania się od głównego peletonu. Ulicą Główną, Grzybową, „Kobylskim Lasem”, „Szlakiem Sobieskiego” i ulicą Spacerową wiodła ponad półtora godzinna trasa. Nie obyło  się bez nieprzewidzianych awarii sprzętu. Wówczas serwisem i  pomocą służyli sobie nawzajem wszyscy uczestnicy rajdu.  Niejednokrotnie w pełnym pędzie „badano” głębokość mijanych kałuż, co widać było na twarzach i jaskrawych kamizelkach rowerzystów.
Na metę czyli na boisko LKS Płomień Kobyla zameldowali się w podobnym czasie wszyscy uczestnicy rajdu. Przygotowane w tym czasie przez Marka Brzeskota, Kazimierza Świdergała i Grzegorza Gawrona ognisko szybko przyciągnęło wszystkich chętnych do pieczenia kiełbasek. Tradycyjnie zakupił je i dostarczył nieodpłatnie na miejsce Jan Rumpel, który nie krył zadowolenia z tempa w jakim pojawiały się na widelcach już nad ogniskiem. Pierwsze krople deszczu przypomniały o kaprysach pogody. Przygotowani na tę okoliczność organizatorzy zaprosili wszystkich  do wspólnej zabawy  w udostępnionym w tym dniu rowerzystom Gminnym Ośrodku Kultury w Kobyli.
Na miejscu ciepła herbata i kawa przygotowana przez  Krystynę Rumpel znalazła szybko chętnych. Długa, niekończąca się kolejka dzieci i młodzieży ustawiła się do bezpłatnej, wyrabianej na miejscu przez Jarosława Bugdola waty cukrowej. Specjalnymi gośćmi uczestników rajdu byli zaproszeni w tym dniu do Kobyli członkowie Fundacji na Rzecz Wspierania Aktywności „Proaktywni” z Raciborza. Prezes Fundacji Tomasz Szwed  przedstawił wszystkim obecnym dzieciom i dorosłym nietypowe umiejętności „Proaktywnych”.  Gorące brawa towarzyszyły bardzo interesującym pokazom znanym  w całym kraju mistrzom w Speed Stacks.
Kolejnym, niezwykle interesującymi gośćmi byli funkjonariusze Policji, a wśród nich znany  z wcześniejszych wizyt  asp.sztab. Grzegorz Mederski. Dlatego też nie zabrakło w tym dniu pokazu tresury tropiącego psa służbowego, informacji o bezpiecznym poruszaniu się po drogach oraz o zdrowym, pozbawionym alkoholu i narkotyków spędzaniu czasu wolnego. Na zadawane, trudne pytania często padały trafne odpowiedzi dzieci, które były nagradzane drobnymi upominkami. Wśród nagradzanych  czasami pojawiali się również dorośli.
Ponad czterogodzinne, liczne i wspólne rodzinne spędzenie czasu wolnego w postaci rajdu i wspólnej zabawy zaowocowały przede wszystkim potwierdzeniem konieczności propagowania w małych społecznościach lokalnych różnorodnych form spędzania czasu wolnego, szczególnie w wolne dni. Okazało się po raz kolejny, że duże zaangażowanie małej grupy mieszkańców i niewielkie, w porównaniu  z innymi tego typu imprezami środki finansowe   pozwalają zorganizować ciekawą imprezę profilaktyczno – integracyjną skierowaną praktycznie do wszystkich chętnych. Największego wsparcia finansowego w tym przypadku  udzieliła organizatorom Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kornowacu i indywidualni sponsorzy, którym należą się wielkie podziękowania. Niespodziewanie duża ilość uczestników rajdu i wspaniała rodzinna atmosfera spotkania pozwalają Stowarzyszeniu Wspierania Rozwoju Wsi Kobyla i LKS Płomień Kobyla ponownie w przyszłym roku wspólnie ubiegać się o kolejną dotację.

 

(ZOBACZ FOTOGALERIE)

 

 Mirosław Małek