Kobylskie Wesele – finał

Sala GOK w Kobyli pękała w szwach – 200 osób uczestniczyło w imprezie  „Kobylskie Wesele” zorganizowanej przez  Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Wsi Kobyla.

Nikt nie będzie się nudził – zapewniali organizatorzy – i tak było.

„KOBYLSKIE WESELE – czyli jak to downiej bywało” to książka pod redakją Kseni Pochwyt w opracowaniu Anny Klyszcz której promocja miała miejsce w ramach cylkicznego spotkania „Przystanek Kobyla”.

Panie z zespołu redakcyjnego podkreśliły ważność zachowania nieobecnych już we współczesnej kulturze zwyczajów związanych z ceremonią zaślubin. Ekspertkami okazały  mieszkanki Kobyli pamietające kultywowane do pierwszej połowy XX wieku zwyczaje. Pani Regina Knura, Helena Kubica, Krystyna Zieloka i Hidegarda Knura udzielały się jako niewyczerpana skarbnica wiedzy o dawnych obrządkach.

Książka została bogato okraszona starymi fotografiami zgromadzonymi przez Państwa Zielonków, pieczołowicie katalogowanymi przez Pana Lucjana.

Finałowym akcentem programu była „Komedyja” – widowisko z udziałem przebierańców, zabawnymi tekstami i przyśpiewkami oraz mową „ o wianie” w wykonaniu Pani Hildegardy Knury odegrali na deskach sceny Gminnego Ośrodka Kultury członkowie Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Wsi Kobyla. Owacjom nie było końca, a publiczność domagała się bisów.

O projekcie, którego finał miał miejsce w czwartek 28 listopada br. opowiedział wiceprezes  Stowarzyszenia pan Mirosław Małek.  Prezentacja multimedialna ukazująca  zatrzymane w kadrze chwile,  domowe wypieki oraz inne atrakcje uświetniły niezapomniany wieczór.  Wspomnieniom przy kawie i kołoczu nie było końca.

Przybyłym mieszkańcom i gościom wręczono „ciepłe” jeszcze egzemplarze ksiązki, starannie wydanej na kredowym papierze w twardej oprawie.

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Organizacji Grantowej Centrum Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku.

Fotogaleria

zobacz także dział media o nas