o Stowarzyszeniu Wspierania Rozwoju Wsi Kobyla
Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Wsi Kobyla po spełnieniu wszystkich wymogów formalnych zostało zarejestrowane 29 kwietnia 2011 roku.
Organizacja aktualnie liczy 27 członków i jest otwarta dla wszystkich chętnych do współpracy. Pierwszym Prezesem był Michał Węglorz.
Zarząd Stowarzyszenia tworzą:
Prezes - Mirosław Małek, Wiceprezes - Katarzyna Knura, Członek Zarządu - Jan Krolik, Sekretarz - Regina Knura
członkowie Komisji Rewizyjnej: Janusz Szlapański, Katarzyna Doleżych oraz Marek Brzeskot
Działania Stowarzyszenia zostały oparte na współpracy z istotnymi dla życia wsi osobami i instytucjami tj.: Gminnym Ośrodkiem Kultury, Kołem Gospodyń Wiejskich w Kobyli, OSP Kobyla, Księdzem Proboszczem i Wikarym miejscowej Parafii, Klubem Sportowym LKS „Płomień” Kobyla, Zespołem Szkolno – Przedszkolnym w Kobyli i radnymi. Lokalne media chętnie angażują się w inicjatywy podejmowane przez Stowarzyszenie. Działalność organizacji uzyskała przychylność Wójta gminy Kornowac. Stowarzyszenie jest pozytywnie rozpoznawalne w miejscowej społeczności lokalnej. Jego członkowie biorą aktywny udział w kursach i szkoleniach związanych z zagadnieniem realizacji projektów, organizacji działań społecznych jak i pozyskiwania środków zewnętrznych do ich realizacji.
Celem działań Stowarzyszenia jest integracja społeczności wsi, zarówno rdzennych jak i nowych mieszkańców , zachęcenie do wspólnych działań na rzecz lokalnej społeczności. Stowarzyszenie tworzą pasjonaci pracy dla społeczności lokalnej, przedstawiciele różnych profesji, o różnych doświadczeniach zawodowych i w różnym wieku.
Zrealizowano wiele projektów przeznaczonych dla młodych jak i starszych mieszkańców a ich lista stale się powiększa :
„Jestem widoczny – Jestem bezpieczny” – to pierwszy nasz projekt, poruszał problematykę pieszego, bezpiecznego poruszania się po wiejskich drogach po zmroku. Projekt został zrealizowany we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Raciborzu, ratownikami medycznym w Raciborzu, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kobyli oraz sponsorami kamizelek i elementów odblaskowych przekazanych obecnym na spotkaniu dzieciom.
Drugi projekt : „Przystanek Kobyla – Witamy!” skierowany do nowych i rdzennych mieszkańców Kobyli w celu ich wzajemnej integracji. Przy ciepłej herbacie, pysznych ciastach i nastrojowej muzyce nowi mieszkańcy Kobyli przedstawili się i dowiedzieli od gospodarzy spotkania o jej historii, topografii, zwyczajach i charakterystycznych dla mieszkańców Kobyli zajęciach.
następnie: „800 Drzew na 800 – lecie wsi Kobyla„, również bez wsparcia środków zewnętrznych. Dzieci w wieku szkolnym wspólnie z dorosłymi, Leśniczym, Nauczycielami oraz Księdzem Proboszczem i Wikarym posadziły 800 sadzonek dla upamiętnienia tej jakże ważnej rocznicy.
Z początkiem wakacji czyli 1 lipca 2012 (jako pierwszy przy finansowym wsparciu ze środków zewnętrznych) ruszył projekt: „Pocztówka z Kobyli, czyli poszukiwania osobliwości Kobyli z aparatem fotograficznym w ręku” - do współpracy zaproszono: Studenckie Koło Fotografii Artystycznej FOTON, Gminny Ośrodek Kultury w Kobyli oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kobyli. Celem było zwrócenie uwagi dzieciom i młodzieży na walory oraz osobliwości krajobrazu, przyrody, i architektury najbliższej okolicy – nauka ich odkrywania, ale także dokumentowania przy użyciu technik fotograficznych. Wykonane fotografie zaprezentowane zostały podczas finałowej imprezy w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kobyli – otwarto wystawę fotograficzną. Laureatowi wręczono aparat fotograficzny, a pozostałym uczestnikom wartościowe nagrody.
„Zielony Kulig” – w sobotę 9 lutego 2013 czyli w pierwszy dzień tak długo oczekiwanych ferii śniegu nie było prawie wcale. Zaplanowany wcześniej na ten dzień typowy śnieżny kulig należało zamienić na jego kołową odmianę na co organizatorzy byli przygotowani. Przejażdżka z pochodniami leśnymi duktami zakończona została wspólnym ogniskiem oraz nocnym pokazem pod tajemniczą nazwą „Tancerze Ognia Fire Show” była to niewątpliwa atrakcja dla niemal 70 uczestników. Imprezę zorganizowano ze środków własnych i wsparcia sponsorów.
„Leśny Rodzinny Rajd Rowerowy” - 1 czerwca 2013 roku pomimo pochmurnej pogody w trasę wyruszyło niemal sto osób – 75 zarejestrowanych uczestników na rowerach oraz obsługa medyczna, techniczna i zabezpieczenie zorganizowane przez miejscową OSP. Specjalnymi gośćmi byli członkowie Fundacji na Rzecz Wspierania Aktywności „Proaktywni” z Raciborza. Gorące brawa towarzyszyły bardzo interesującym pokazom znanym w całym kraju mistrzom w Speed Stacks.
„Dzień pod żaglami” - 15 sierpnia 2013 roku zorganizowano żeglarski wyjazd edukacyjno -integracyjny nad Zalew Rybnicki. Wczesnym rankiem 35 osobowa grupa wyruszyła na przystań Klubu Żeglarskiego „KABESTAN” . W pięcioosobowych grupach po, krótkim wstępie teoretycznym Janusz Szlapański przeprowadził praktyczne szkolenie podczas kilku godzinnych rejsów. Wyjazd został zorganizowany przez członków SWRWK ze środków własnych.
” Kobylskie Wesele” – 15 lipca do 30 listopada 2013 roku. To pierwszy zakrojony na taką skalę projekt realizowany przez członków SWRWK – poszukiwanie starych fotografi, warsztaty teatralne oraz praca nad publikacją. Zwieńczeniem tych działań była wystawa starych fotografii weselnych eksponowana w sali GOK, pięknie wydana książka na kredowym papierze w twardej oprawie opisująca zwyczaje weselne i poprzedzające zaślubiny wydarzenia. Finałowa impreza – „Przystanek Kobyla – Kobylskie Wesele” - zgromadziła ponad 200 osób. Oprócz premiery książki i wspomnień autorek opracowania, zaprezentowała się specjalnie na tą okazję zawiązana Grupa Teatralna. Projekt „Kobylskie Wesele” - to niewątpliwy sukces w dotychczasowych działaniach Stowarzyszenia.
„Nie śmierć rozdziela ludzi” – w niedzielny wieczór 27 października 2013 roku salę Gminnego Ośrodka Kultury zapełnili mieszkańcy wsi i ościennych miejscowości. Około 150 osób wysłuchało koncertu znanego raciborskiego zespołu „PRZECINEK”, . W zadumę wprowadził fragment „Tryptyku Rzymskiego” autorstwa Jana Pawła II w doskonałej interpretacji Janusza Szlapańskiego. Projekcja multimedialna ukazująca archtekturę, przyrodę i krajobrazy dopełniła całości. Wprowadzenie odczytała Bożena Stokłosa. Publiczność chętnie śpiewała wraz z zespołem, każdy numer nagradzany był gromkimi brawami.
„Poszukiwanie Wiosny” – sobota 22 marca 2014 r. – to termin terenowej zabawy integracyjnej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Wsi Kobyla wspólnie z LKS Płomień Kobyla. ponad 60 osobowa grupa dzieci, młodzieży i dorosłych wyruszyła konnymi zaprzęgami w okoliczne lasy. Najaktywniejsi poszukiwacze wiosny, pośród krzewów i traw mogli znaleźć ukryte słodkie upominki. Przed zmrokiem wszyscy zostali zaproszeni na ognisko. Nad bezpieczeństwem czuwali ofiarni strażacy, Uśmiechnięte twarze dzieci, były nagrodą dla organizatorów.
CDN…