OKRĄGŁY STÓŁ – finał

W piątkowy wieczór w Gminnym Ośrodku Kultury w Kobyli członkowie Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Wsi Kobyla zorganizowali kolejną część projektu: „Przy Okrągłym Stole – nie zawsze pospolite Polaków rozmowy… „

W trakcie spotkania był czas na refleksję nad wydarzeniami sprzed 25 lat,  nad szansami, które przyniosły one Polsce i Polakom.  Przypomniano zabawne kroniki filmowe obrazujace propagandę tamtych lat,  a także Okrągły Stół będący ważnym symbolem zmian ustrojowych w naszym kraju.

Uczestnicy spotkania z dużymi emocjami obejrzeli interesujący film przypominający pierwszą Pielgrzymkę Świętego Jana Pawła II do Polski, której efektem było zapoczątkowanie ruchów społecznych dążących do zmian ustrojowych w naszym kraju.

Zaproszony na ten wieczór prelegent pan Krysian Niewrzoł opowiedział o tym jak młody Karol Wojtyła przebywał na ziemi raciborskiej i rybnickiej.  Gość zaprezentował również okolicznościową publikację poświęconą tej tematyce.

Interesujący temat naszej najnowszej historii pozwolił przypomnieć w tym dniu ludzi, miejsca i wydarzenia, które wpłynęły na losy naszego kraju i nas wszystkich.

Spotkanie odbyło się 27.02.2015 r. i stanowiło ostatnią część cyklu: „Przy Okrągłym Stole – nie zawsze pospolite Polaków rozmowy… „

Projekt dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Tekst: Mirosław Małek